CuMa blog projekt logo

Stare logo i nowa wizja u AGFA

Pomiędzy starymi szpargałami znalazłem reklamę z naprawde starym logo AGFA. Jest tak urocze,że chciałem się nim podzielić z Wami przez internet.

stary design produktu  stare logo

Nie ma tu jeszcze nic co by przypominało obecne logo. Nie ma jeszxcze słynnego rąbu. Zwróćcie uwagę nawet Napis AGFA jest napisany jeszcze A.G.F.A. Napis AGFA znika zresztą z logo gdy znak pojawia się na butelce, zastępuje go nazwa produktu tu RODINAL (ach, ten zapach odczynników fotograficznych). Jest tu jeszcze jedna ciekawostka, w logo są umieszczone splecione inicjały FA umieszczone raz duże i jeszcze 2 mniejsze na kulach ziemskich (dlaczego 2 kule ziemskie?) Jest to swoiste logo w logo. Całość jest jednak ciekawa, dekoracyjna i pokazuje jak wyglądało projektowanie log 100 lat temu.

Po znalezieniu tego zabytkowego logo, pogrzebałem w domowych smieciach, licząc na odkrycie następnych. ponieważ w rodzinie były używane produkty AGFA w róznych okresach to poszukiwania okazały się owocne, następnym odnalezionym co do wieku było

grafika logo agfa

Tu już możemy dużo dostrzec związków ze współczesnym logo. Pojawił się rąb który do dziś jest już stałym elementem. Jednak ten rąb niewiele różni się od tła, Oba kolory mają podobny walor i nasycenie i troszkę ze sobą się zlewają, podkreśla to oczywiście białe litery.

grafik pokazuje logo agfa  przykład użycia logo agfa

Gdzieś w latach 70-tych, produkty tej firmy zaczęły wyróżniać się jednolitym kolorem, bardzo ostrą czerwienią bijącą po oczach. To nawet bardziej niż logo stało się najcharakterystyczniejszym wyróżnikiem wizualnym firmy. Miało to wpływ na logo. Rąb stanowiący teraz podstawę logo wpierw stał się czerwony, a potem też przyjął tą wsciekłą czerwień. Logotyp AGFA znajdujący się w rąbie został uproszczony, w stosunku do historycznego ( obcięte zawijane ogonki), myślę jednak, ze zamiarem nie był wzrost czytelności, ponieważ litery zostały też pomniejszone. To nie liternictwo w rąbie niosi teraz nazwę firmy, a logotyp stojący przed rąbem. Widząc ten kierunek zmian... może kiedyś rąb stanie się tylko plamą barwną i całkiem zniknie z niego napis, a może pojawi się inna wizja, trudno zgadnąc. Jednak widać, że wraz z płynącymi latami, firmy zmieniają też swoje logo, by oddawało wspólczesny charakter firmy i odpowiadało współczesnej estetyce.współczesne logo agfa

Redesign, zmiana wizji, nowa grafika logo Dlaczego zmieniać logo?

Chcesz zobaczyć więcej moich prac skontatuj się

 

Zobacz więcej projektów - Portfolio - Logo design