logo tworze.com

Logo

Stona grafika specjalizującego się w projektowaniu logo i logotypów

O projektowaniu logo

Należy budować skojarzenie pary towar - marka. Marka, której logo utrwala się łatwo w pamięci ma większą szansę na rynku
Więcej o wartość marki >>>


logo tani projekt


Znam zasady prawidłowego przekazu symboliki logo i prawidłowej kompozycji plastycznej
Więcej o mnie >>>

Ważne jest by logo, dobrze reprezentowało firmę, by
Więcej o zasadach jakie powinno spęłniać logo >>>

historia logo
Więcej AGFA >>>

Więcej Rebranding >>>

.:o0o:. >>>


Grafik - projektowanie grafczne.

stary grafik

Z jednej strony można by powiedzieć, że grafika użytkowa jest bardzo stara. Neolityczne rysunki na skałach to piktogramy tak zgrabnie zaprojektowane, że nie powstydził by się ich współczesny grafik artysta. Z drugiej strony to projektowanie graficzne jest związane z rozwojem poligrafii i masowego druku.

Inicjały i miniatury

Jakimś szczytem w pięknie książek było średniowiecze. Każda karta była osobnym dziełem, gdzie komponowano blok tekstu z wyróżnionym inicjałem. A jeszcze do tego ilustracje, ozdobne bordiury, ozdobniki w tekście. Gdzież grafikom teraz do takiej staranności w projektowaniu. (jeśli już jacyś graficy mi przypominają tamtych twórców pięknych ksiąg to chyba najbliżej rysownicy komiksów) A jednak nie byli to graficy tylko skrybowie.

Grafik to ten którego prace sa powielane

Wpierw miano grafika przysługiwało temu kto potrafił sporządzić rysunek, który potem powielał na papierze. Był on uznawany obok rzeźbiarzy i malarzy za artystę - artystę grafika. Ci zaś tworzyli grafikę artystyczną czy też zwaną warsztatową. Dla działania tych którzy tworzyli projekty grafik do gazet, projekty opakowań, grafikę reklamową, plakaty itd. przydawano termin - grafika użytkowa.

Fotografia

Potem pojawili się jeszcze inni twórcy. Ci którzy zajmowali się fotografią. Choć odrębne to zajęcie i odmienne od ręcznych rysunków, od mozolenia się z rylcem i ołówkiem, to jednak przez fakt powielania prac na papierze fotografia to dział należący do grafiki.

grafika użytkowa

Dziś jakby pojęcie grafika użytkowa stało się lekko przestarzałe. Pojawił się termin "grafik komputerowy'. Termin moim zdaniem niezręczny. Sam nie bardzo rozumiem kogo określa, jacy to graficy? Fakt, że we współczesnej poligrafii wszystko powstaje w komputerze i do czasu gdy farba trafia na papier wszystkie procesy od projektowania graficznego, po skład i przygotowanie matryc do druku, odbywa się w technice cyfrowej. Ale jednak słaby to wyróżnik, bo wszelkie dziedziny życia podlegają daleko idącej digitalizacji. Może więc grafik komputerowy to powinna być nazwa tego kto tworzy przy użyciu komputera i jego celem jest by praca została powielana przy użyciu nowych mediów. Może więc grafika komputerowa to webdesign, projektowanie układu stron internetowych i grafiki na potrzeb stron WWW. Może to twórcy animacji GIF które są grafiką internetową (komputerową)

Grafik to nowoczesny zawód, ale z tradycją

Jestem za przywróceniem określenia grafik użytkowy które pojawiło się w połowie XIX w., dla twórców strony plastycznej w pracach przeznaczonych głównie na papier jak ulotki, foldery i inne druki reklamowe. Dal tych którzy dla prasy opracowują ilustracje, winiety, tytuły, układy stron (layout). Dla tych którzy projektują piktogramy, logo, opracowują nowe liternictwo i znaki.

Chcesz złozyć zamówienie, potrzebujesz wyjaśnień skontaktuj się

 

Więcej o mnie >>>