CuMa blog projekt logo

Księga znaku, logo - (Corporate Identity - Księga CI)

Wraz z projektem logo powstaje Księga znaku Jest to niezbędny opis jak należy używać logo.

Taka księga zawiera najczęściej:

Bez Księgi znaku z "gołym" projektem logo, każde jego użycie prowadzi do konieczności nowego rozstrzygania problemów jak go zastosować. Gdy osoby projektujące np. materiały reklamowe dla firmy są innymi osobami niż pomysłodawca znaku graficznego, szybko dochodzi do zniekształcania znaku i cierpi na tym jednolity wyraz graficzny, co odwraca sens wynikający z logo. Brak opracowanej księgi stosowania logo, prowadzi do straty czasu, ponieważ trzeba wciąż zastanawiać się nad problemami użycia znaku, powoduje że kolorystyka firmy zaczyna być pstrokata, a logo zniekształcone. Warto wspomnieć, że zniekształcenie znaku jest naruszeniem prawa autorskiego i może wiązać się z konsekwencjami prawnymi.

Pożytki z księgi znaku

Nie ma szczegółowych zasad określających zawartość Księgi znaku. Na ogół im firma większa, tym bardziej szczegółowa jest Księga opisująca zasady identyfikacji i więcej róznych wariantów logo jest opracowanych i większa ilość wyjątków jest rozstrzygnięta. I tak w księdze znaku sieci sprzedaży samochodów jest pokazane jak umieszczać logo i inne elementy identyfikacji firmy na pawilonie handlowym, takie projekty nie są potrzebne np. w wypadku logo restauracji, bo ta pawilonów handlowych nie posiada.
Bez wątpienia szczegółowość Księgi logo jest związana z sumą jaką firam jest gotowa wydać na projekt logo.

Różne myśli o LOGO

Znak nie musi składać się z sygnetu i logotypu jako dwu składowych? wiele znaków nie ma wcale sygnetu /microsoft, ibm, panasonic/ Używanie sygnetu samodzielnie ma rację bytu dopiero PO utrwaleniu się znaku w świadomości odbiorców na tyle silnie by jednoznacznie go kojarzyli. Dobrym przykładem jest NIKE które po bardzo wielu latach używania pełnego znaku z nazwą zdecydowało o używaniu samego sygnetu = elementu graficznego. Powiązanie grafiki z nazwą = logotypem musi dawać w efekcie zharmonizowany znak a nie zbiór elementów. Sygnet może spokojnie być wmontowany w litery, wynikać z nich lub być odrębny. Może też go nie być jako odrębnej całości.

logo nie musi się składać znak_graficzny + tekst, owszem tekst (nazwa) powinna się znaleźć ale sam znak może znakomicie oddawać to co ma sprzedawać.

Tworzenie logotypu ma coś z magii, bo w tych znakach tkwi czasem bardzo wiele emocji i wrażeń. I może się zdarzyć że efektem będzie zielona kropka - przecież nie powstała całkiem przypadkowo

Najważniejsze cechy znaku to poprawność kompozycyjna i graficzna, emocje (liryka, dynamika, spokój, równowaga), a przede wszystkim pomysł, a nie czcza gadanina.

Logo jest podstawą reklamy firmy czy marek produktów, nim powstaną inne elementy promocji, po pierwsze musi powstać znak. Wraz z projektem znaku, powinna powstać cała koncepcje identyfikacji firmy, obejmująca zasady posługiwania się logo w firmie. Zasady jak umieszczać znak na różnych przedmiotach, materiałach, sytuacjach.

Zakres działalności - Projektowanie logo i logotypów, rewitalizacje istniejących znaków firmowych, znaki towarowe, branding, opracowania corporate identity (CI), księgi istniejących znaków oraz nowo zaprojektowanych.- książka znaku - papier firmowy - papier faxowy - wizytówki firmowa - wizytówka imienna - typografia - kolorystyka - koperta DL, C2, C4, C5 - nagłówek poczty elektronicznej e-mail - oznaczenie pojazdów firmowych - oznaczenie budynków

Czy logo, i logotyp to to samo?
Logo jest to graficzna forma symbolizujący firmę, produkt, czy akcję. Nazwę "logo" używamy dla całego znaku, składającego się z sygnetu i logotypu. Logotyp to napis graficznie opracowany. "Sygnet" symbol, znak graficzny. Dodatkowym elementem logo, może być hasło, nazwa miejscowości czy adres WWW.

Znak ma informować , musi więc być : CZYTELNY. ATRAKCYJNY wizualnie. Ma przecież ZWRACAĆ UWAGĘ I jeszcze do tego musi by ORYGINALNY.
Dobry znak plastyczny to taki, który można szybko zapamiętać i właściwie skojarzyć.

W projektowaniu logo chodzi, mówiąc obrazowo, o to samo: trzeba stworzyć charakterystyczną, przekonującą i łatwo zapamiętywalną twarz.

Symbol graficzny MUSI być tworzony jako osobny element logotypu. Nie może być zbyt mocno związany z nazwą (zachodzic na nia). Sam tekst, nazwa firmy/produktu to jedno ale symbol, ktory będzie czesto przedstawiany osobno musi jednoznacznie kojarzyć się z firmą/produktem.

Tak jest z wizerunkiem firmy, logotypem. Odpowiedzialność bierze sie na siebie projektując logo - trzeba przewidywać przyszłe skutki.

Chcesz zobaczyć więcej moich prac? Potrzebujesz dodatkowych informacji? skontatuj się

 

Zobacz więcej projektów - Portfolio - Logo design